Piaski Nowe Moje miejsce na Ziemi

Piaski Nowe to osiedle mieszkaniowe na krakowskim Podgórzu. Osiedle w 2018 roku obchodziło 40 lecie powstania. Postanowiłem, że na tę rocznicę zrobię krótki film przedstawiający miejsce, gdzie mieszkam od lat. Chciałem żeby w tym filmie było trochę historii, trochę na temat budowy osiedla i trochę współczesności.

Założenie było takie, że część opowiedzą mieszkańcy, a resztę znawczyni okolic, popularyzatorka dziedzictwa kulturowego Ewa Gaj. Szkoda, że z mieszkańcami nie wyszło.

Żeby lepiej zobrazować układ urbanistyczny posłużyłem się dronem w celu filmowania z wysokości. Tych zdjęć było całkiem sporo, więc to, co zostało wykorzystałem na końcu filmu. Kilka razy pracę z dronem zaczynałem o świcie w celu uzyskania korzystnego oświetlenia bloków. Miałem nadzieję, że nikt nie został przeze mnie obudzony. Dron wydaje specyficzny dźwięk, którego czasem nawet można się przestraszyć.

Film opowiada historię powstania osiedla, a także ukazuje dzieje przed jego powstaniem.
Premiera filmu odbyła się 8 czerwca 2018 w Klubie Kultury Piaskownica, na Piaskach Nowych.

Mamy wyjątkową pamiątkę, jaką może się pochwalić niewiele miejsc.

Ewa Gaj tak recenzuje ten film: “Najbardziej jest mi bliski film „Piaski Nowe moje miejsce na ziemi”, w którym miałam przyjemność występować i prezentować dziedzictwo miejsca, w oparciu o materiał z mojej książki zatytułowanej „Na granicy miasta i łąki. Dziedzictwo kulturowe Dzielnicy XI Podgórze Duchackie”, Kraków 2009. Film skomponowany został z lekkością, ciekawą narracją, wykład przeplatany jest wysoce plastycznymi ujęciami rzeczywistości osiedla Piaski Nowe. Scenarzysta, reżyser, operator, montażysta w jednej osobie Marek Czapla w wyczuwalnym rytmie, z melodyjną płynnością prowadzi kamerę po miejscach, wznosząc się ponad postrzeganie możliwe dla człowieka kroczącego po ziemi. Takie możliwości daje kamera, wzlatująca dronem ponad układ urbanistyczny Piasków Nowych, który jest wartością samą w sobie, mało czytelną bez tego zabiegu. “

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.

6 + 2 =