Nad Wisłą wody brak. Wodociąg w Machaczkach w gminie Czernichów

Nieopodal Krakowa, w gminie Czernichów, znajduje się miejsce, gdzie ludzie od lat nie mają wody. Historia jak z kiepskiego westernu. Jest kilka domów. Wysychają studnie. ZGK przywiezie wodę cysterną, albo nie. Przydałby się wodociąg, ale od kilku lat nie udaje się nic w tej sprawie zrobić. Są obietnice, projekty, pomysły…, a wody jak nie było tak nie ma.

Mieszkańcy przysiółka Machaczki w gminie Czernichów nieopodal Krakowa są zdesperowani. Kiedyś mieli w studniach wodę zdatną do picia, dlatego sprawa wodociągu nie była aż tak pilna. Kilka lat temu wszystko się zmieniło. Wody w studniach zaczęło brakować. W związku z tym ludzie zaczęli szukać alternatywy. Wydaje się, że jedyną alternatywą mógłby być gminny wodociąg, ale to w tej gminie nie jest takie proste. Wójt i kolejne gminne rady z jakichś powodów nie są zbytnio zainteresowane budową wodociągu. Gmina Czernichów chętniej wyda pieniądze na huczną imprezę niż na wodociąg.

Tymczasem w studniach wody coraz mniej. Woda, którą jeszcze można z tych studni wydobyć nadaje się przede wszystkim do celów gospodarczych. Jest brudna, ma brzydki zapach i nie nadaje się do spożycia.

W gminie Czernichów już prawie wszyscy mają wodociąg

Mieszkańcy nie potrafią zrozumieć jak to jest możliwe, że nitka wodociągu ominęła ich miejscowość. Brak wody w studniach dokucza coraz bardziej, a pomocy znikąd nie ma. Liczyli przede wszystkim na samorząd lokalny, ale się przeliczyli. Samorząd w pierwszej kolejności zarekomendował im rozwiązanie, które z racji kosztów utrzymania uważają za niewykonalne. W związku z tym nadal próbują naciskać na władze samorządowe, aby przynajmniej otrzymać pomoc w doraźnym dostarczaniu wody na potrzeby spożywcze. Ponieważ kierownictwo ZGK twierdzi, że Zakład nie ma obowiązku dostarczania wody, to dostarcza ją jak ma ochotę. Sytuację mógłby zmienić wójt gminy Czernichów i wydać ZGK polecenie, ponieważ zakład należy do Gminy, ale z jakichś przyczyn tego nie robi.

Więcej na ten temat:
http://wiadomoscigminneczernichowskie.pl/category/solectwa/klokoczyn/

Kontakt do mnie znajdziesz w zakładce “kontakt”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.

− 8 = 2